Bańska Niżna

Bańska Niżna – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Szaflary.
Z ciekawostek Początkowo Bańska Niżna wraz z Bańską Wyżna była jednym przysiółkiem Szaflar. Bańska została założona mniej więcej koło drugiej połowy XVI wieku. Z pewnością jednak już istniała w 1611 roku, jest bowiem wówczas wymieniana w dokumentach kościelnych.
Będąc w miejscowości Bańska Niżna warto zwiedzić: Stara kuźnia „Po bukiem” – pochodzi z przełomu XVIII wieku przez Macieja i Krzysztofa Jarząbków. Kapliczka „Pod lipą” – Pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Warto również zobacztć Kościół p.w. Miłosierdzia Bożego – wybudowany na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, wg. projektu Jana Dziubasa
W początku lat dziewięćdziesiątych na Podhalu oddano do eksploatacji pierwszy w Polsce doświadczalny zakład geotermalny. Warto wspomnieć o Geotermia – Bańska Niżna to pierwsza w Polsce wieś ogrzewana energią geotermalną. W latach 90. prof. Julian Sokołowski przygotował projekt ogrzewania miejscowości wodą geotermalną.
Dla turystów w celu relaksu polecamy kompleks basenów (otwartych i krytych) o powierzchni 970 m2 zasilane wodą termalną z miejscowego odwiertu. Noclegi blisko term to świetny pomysł na pobyt w górach.
Przez miejscowość Bańska Niżna przechodzi łącząca Kraków z Zakopanem droga krajowa nr 47, będąca częścią zakopianki.
Bańska Niżna to wieś, gdzie naprawdę warto odpocząć z dala od zgiełku hałasu , odpocząć na łonie natury,w sam raz dla tych którzy spędzają całe dnie w mieście w pracy. Zakopane noclegi to miasto w pobliżu Bańskiej stanowi śietne miejsce wypadowe dla turstów przebywających w Bańskiej.